Zagadnienia, które każdy początkujący przedsiębiorca wiedzieć powinien

Każdy początkujący przedsiębiorca może przerazić się ilością rzeczy, które należy wykonać przed rozpoczęciem działalności. Wszyscy wiemy, że papierologia nie należy do przyjemnych czynności, ale jest konieczna. Jakie zatem tematy musi wiedzieć początkujący przedsiębiorca, aby ze spokojną głową ruszyć?

 1. Jakie są formy prowadzenia działalności gospodarczej?
 2. A może możesz skorzystać z dotacji?
 3. Niezbędne dane oraz rejestracja firmy w CEIDG.
 4. Co to jest PKD?
 5. Podatkami – rzecz pewna. Wszystko, co się dzieje w Twojej firmie trzeba policzyć.
 6. Jak przebiega współpraca z biurem rachunkowym?
 7. Jak często trzeba płacić podatki?
 8. Co jeśli jesteś osobą niepełnosprawną?
 9. Czym jest konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS)?
 10. A może potrzebna będzie kasa fiskalna?
 11. Czy będziesz płatnikiem VAT?
 12. W jaki sposób przebiega współpraca z krajami Unii Europejskiej?
 13. Czym jest krajowy System Elektronicznych Faktur KSeF?
 14. Co to Baza Danych o Odpadach (BDO) i Opłata Środowiskowa?
 15. Pracownicy w Twojej firmie – co trzeba wiedzieć?

Z wykształcenia chemik i ekonomista. Wiele razy mierzyła się w swoim życiu z różnymi zmianami i musiała odnajdywać się w nowych rolach. Zawsze w takich sytuacjach powtarzała sobie, że da radę i… dawała radę. Jej kariera zawodowa jest odzwierciedleniem pasji do nauki, rozwoju i dzielenia się wiedzą. Choć zawsze uważała, że do odważnych nie należy, mimo niewielkiego doświadczenia w zawodzie odważyła się podjąć pracę na stanowisku głównej księgowej i… dałam radę! Dwanaście lat temu zapragnęła zostać swoim szefem i otworzyła biuro rachunkowe. Od tego czasu wystawiła 4176 faktur, obsłużyła 124 firmy, rozliczyła ponad 1500 PIT-ów z dochodów polskich i zagranicznych. Ponadto pomogła 670 klientom odzyskać ponad 600 tys. euro podatku zapłaconego za granicą.

Jej mottem życiowym są słowa Reginy Brett: „Jeśli myślisz, że nie możesz nic zmienić, to zmień myślenie”.

Od dawna pasjonuje ją rozwój osobisty. Zaczęła doskonalić swoje umiejętności w zawodzie mówcy inspiracyjnego. Absolwentka programu World Class Speaker oraz Akademii Zawodowych Mówców. W 2021 roku wystąpiła na Życiu Bez Ograniczeń organizowanym przez Łukasza Milewskiego. W 2023 roku zajęła pierwsze miejsce w konkursie mówców na konferencji Power Day, a także zdobyła nagrodę publiczności. Współautorka książki Sztuka Inspirowania. Miała niepowtarzalną okazję do podzielenia się w tym projekcie swoimi doświadczeniami na temat zarządzania zmianą i zdrowego egoizmu, stojąc obok takich sław jak Brian Tracy i Sebastian Kotów. Udziela również wywiadów i podcastów, występuje na konferencjach, dzieląc się wiedzą księgowo-podatkową oraz inspirując ludzi do odważnego życia i spełniania marzeń.