Przezroczysta siła kobiet 50+

Kiedy jako młoda osoba po studiach rozpoczynałam karierę w bankowości, jedna ze starszych koleżanek powiedziała mi, że kobieta po 50 to kobieta, która staje się „przezroczysta”. Przezroczysta dla mężczyzn, dla których przestaje być atrakcyjna. Przezroczysta dla pracodawców, którzy nie biorą już takich kobiet pod uwagę przy awansach. Ale przezroczysta również w sytuacji konieczności szukania pracy. Takie kobiety mają znikome szanse na znalezienie nowego zatrudnienia. Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w 2020 roku wskaźnik zatrudnienia dla kobiet 50+ wynosił jedynie 26,4%.

„Magiczne” 50+

Wtedy nie miałam pojęcia, o czym koleżanka mówi. Teraz sama jestem kobietą po 50, która za chwilę kończy 52 lata, i obserwuję to zjawisko z całą ostrością swojego sokolego, jak na 52 lata, wzroku. Pracując na etacie w korporacjach, widziałam ten trend zmiany barwy z kolorowych na przezroczyste z całą mocą. Obserwowałam, jak starsze koleżanki same przybierały kolor kamuflażu, po to, żeby niezauważone doczekać do emerytury, żeby nie rzucać się w oczy, bo przy kolejnych redukcjach mogłyby zostać znalezione i wtedy klapa. Wiele kobiet, które pracują w korporacjach, wchodzi do schowka na miotły i stara się tam doczekać uprawnień emerytalnych. Ale na tę postawę wpływa właśnie sytuacja, jaką obserwują na rynku pracy.

Niestety, jednym z głównych wyzwań, z jakimi kobiety po 50 spotykają się na rynku pracy, jest dyskryminacja wiekowa. Mimo że polskie prawo zabrania dyskryminacji ze względu na wiek, to nadal istnieją uprzedzenia i stereotypy związane z tym tematem. Kobiety starsze wiekiem czasem postrzegane są jako mniej dynamiczne, mniej elastyczne i mniej przydatne w zakresie adaptacji do nowych technologii. Nierówność płac między płciami to zjawisko powszechne. Kobiety po 50 są na to szczególnie narażone, gdyż pracodawcy wykorzystują ich słabszą pozycję ze względu na wiek, wiedząc, że taki pracownik ma niewielkie szanse na przejście do konkurencji.

Siła kobiet 50+

No dobra, to jak to jest faktycznie z tymi kobietami po 50? Czy są przezroczystą niezauważalną taflą, czy raczej stanowią przezroczystą siłę, która może góry przenosić?

Mają doświadczenie, zarówno życiowe, jak i zawodowe, ustabilizowane życie prywatne, są dyspozycyjne. Mają sieć kontaktów, wiedzą, czego chcą, potrafią spokojnie rozwiązywać problemy, posiadają bardziej rozwinięte umiejętności miękkie, jak interpersonalne czy empatia.

Na szczęście coraz więcej kobiet 50+ zdaje sobie sprawę ze swojej wartości i decyduje się na realizację swoich marzeń i pragnień, bez oglądania się na to, co inni pomyślą. Zakładają swoje biznesy, zostają trenerkami, liderkami itd.  Mamy spektakularne przykłady sukcesu odniesionego przez kobiety po 50 ze świata, jak chociażby Estée Lauder – ikona w branży kosmetycznej, Vera Wang – kreatyna ikona mody czy Arianna Huffington współzałożycielka portalu Huffington Post, jednego z najważniejszych źródeł informacji na świecie.

Na szczęście mamy swoje przykłady w Polsce, chociażby te, które znalazły się wśród laureatów listy Forbesa „50 po 50”. Lista dotyczy wszystkich, ale znalazło się na niej sporo dojrzałych kobiet.

Warto postawić na siebie

Sama jestem przykładem kobiety dojrzałej, która zdecydowała się zmienić swoje życie i sięgnąć po wszystko, czego pragnie tuż przed 50 – z korporacyjnego managerskiego stołka przejść do własnego biznesu budowanego we współpracy z amerykańską marką Nu Skin, której jestem niezależnym dystrybutorem. Pokazuję kobietom, że można zarabiać pieniądze, pomagać w tym innym, żyć na własnych warunkach, korzystać z życia. A co najważniejsze, żyć w zgodzie z wartościami, jakie wyznajemy.  

Demografia jest nieubłagana, kobiet po 50 będzie na rynku coraz więcej i warto wykorzystać ten olbrzymi potencjał, jaki mają. Postanowiłam, że go wykorzystam. Zapraszam do kontaktu wszystkie Panie, które czują, że chcą zbudować coś swojego, być częścią kreatywnej, rozwijającej się, wspierającej i ciekawej społeczności. Buduję społeczność inteligentnych, przedsiębiorczych, kreatywnych, niezależnych kobiet. Może chcesz być jej częścią?

Biorąc pod uwagę zjawisko ubóstwa emerytalnego kobiet, o którym coraz częściej się mówi, wydaje się, że coraz więcej dojrzałych kobiet będzie zmuszonych funkcjonować na rynku pracy dużo dłużej niż obecnie, a rynek pracy będzie musiał się na dojrzałe kobiety otworzyć.

Kobieto 50+, niezależnie od wszystkiego, bądź świadoma swojej mocy, bądź świadoma swoich potrzeb, bądź świadoma swojej wartości. Nie pozwól na życie w bylejakości, życie to JAKOŚĆ, nie JAKOŚ.

Źródło:

Coraz więcej osób 50+ jest aktywnych zawodowo, PlusHR.pl, 25.04.2022, [online], https://www.pulshr.pl/rekrutacja/coraz-wiecej-osob-50-jest-aktywnych-zawodowo,89421.html [Dostęp dnia 25.10.2023].

Zdjęcie: LinkedIn Sales Solutions on Unsplash


Aleksandra Golańska

Zobacz także:

Jak przestać marzyć o biznesie i zacząć działać