Bezpieczeństwo w chmurze: Jak chronić swoje dane w cloud computing?
Coraz silniej odczuwamy, że żyjemy w cyfrowym świecie. Rozbiąc zakupy online, korzystając z bankowości online, podajemy nasze dane, które raz wprowadzone istnieją w Internecie. Dlatego prowadząc biznes, musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo naszych danych i zasobów. Przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które wspierają ich w utrzymaniu silnej ochrony danych. Rozwój technologii wciąż się rozwija i wychodzi naprzeciw potrzeb użytkownikom Internetu. Coraz popularniejszym jest przechowywanie danych w chmurze, czyli stosowanie cloud computing.
Czym jest cloud computing i jakie daje korzyści?
Cloud computing (chmura obliczeniowa) to technologia IT, która umożliwia przechowywanie i przetwarzanie danych (plików, zdjęć itp.) nie na komputerze, ale w przestrzeni wirtualnej. Przykładem jest dysk Google. Umieszczając na nim np. zdjęcia, mamy do nich dostęp z każdego innego urządzenia.
Zalety i korzyści płynące z korzystania z tego rozwiązania to:
- dostępność – umieszczając dane w chmurze, mamy do nich dostęp z każdego urządzenia i w każdym czasie,
- bezpieczeństwo – w razie kradzieży urządzenia, na lokalnym dysku nie będzie plików zawierających dane wrażliwe,
- płynność pracy – na plikach znajdujących się w chmurze, może pracować kilka osób w tym samym momencie, a zmiany zapisują się automatycznie,
- oszczędność – przedsiębiorca nie musi płacić za serwerownie, a tylko za to, z czego korzysta,
- produktywność – do przechowywania danych w chmurze nie potrzebna jest instalacja dodatkowych programów i ich aktualizowanie, dzięki czemu można zająć się innymi ważnymi sprawami i zadaniami.
W jaki sposób chronić swoje dane przechowywane w chmurze?
Jak zostało pokazane wyżej, korzystanie z cloud computing to rozwiązanie, które daje ogrom możliwości, które pozwolą nam rozwijać się szybciej. Należy jednak pamiętać, że jest to świat cyfrowy, który narażony jest na ataki. Dlatego musimy pamiętać o zastosowaniu elementów, które zwiększą ochronę danych. Warto stosować:
- Silne hasło i jego aktualizację – to podstawa przy wszelkiego rodzaju tworzenia kont wymagających logowanie się. Powinno ono składać się z co najmniej 8 znaków w tym dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Dzięki mocnym hasłom trudniejsze staje się jego złamanie, a jego regularna zmiana/aktualizacja zwiększa ich bezpieczeństwo.
- Wielostopniowe uwierzytelnianie – jeśli przy logowaniu, oprócz wpisywania hasła, ustawimy otrzymywanie kodu uwierzytelniającego otrzymywanego np. na maila lub SMS, to znacznie zwiększymy bezpieczeństwo naszych danych. Dzięki temu będziemy wiedzieć o każdej próbie zalogowania się na konto, które ma dostęp do zasobów w chmurze.
- Ograniczony dostęp – warto wypracować zasady dostępu pracowników do zasobów. Jeśli nie jest to niezbędne, to nie warto dawać pracownikowi dostępu do wszystkich danych, a tylko do tych, które są niezbędne do wykonania jego pracy. To zwiększy bezpieczeństwo plików i przechowywanych informacji.
- Korzystanie z dodatkowych zabezpieczeń – dostawcy chmury często proponują dodatkowe zabezpieczenia jak np. tokeny sprzętowe. Warto przemyślec i skorzystać z oferownanego wsparcia w celu zwiększenia ochrony.
- Zaufane połączenia – większość z nas czuje potrzebę byc online cały czas. To powoduje, że logujemy się przez tzw. hotspoty. Nie jest zalecane korzystanie z publicznych hotspotów. Tego typu punkty niosą ze sobą duże ryzyko przejęcia naszego urządzania, a co za tym idzie dostanie się na nasze dane przechowywane w chmurze.
Cloud computing to komfort i elastyczność
Przechowywanie zasobów w chmurze to duży komfort dla biznesu. Elastycznosć, którą zapewnia, niewątpliwie jest czynnikiem, które przyspiesza pracę i rozwój. Nie musimy czekać, aż ktoś nam prześle potrzebne nam pliki, ale mamy do nich natychmiastowy dostęp. Dzięki temu komfort pracy wzrasta i jednocześnie spada stres, że np. czegoś nie zdążymy zrobić, bo wciąż czekamy na wymagane dane.
Jednocześnie należy pamiętać, że chociaż ochrona danych jest zapewniana przez dostawców tego typu rozwiązań, to zawsze warto ze swojej strony stosować dodatkowe zabezpieczenia.
Zobacz także:
E-commerce 3.0: Jak rozwój technologii zmienia działanie sklepów online?
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych